This site uses automated translation. Translations may not always be fully accurate and are continuously improving over time.

Eurajoki-logo, linkki etusivulle
Koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminta (esi- ja perusopetus) ja kesäkerhot2026-06-03T13:18:47+02:00
Kasvatus ja opetus

Koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminta (esi- ja perusopetus) ja kesäkerhot

Kerhoon hakeminen

Kerhot ovat tarkoitettuja koulujen esiopetuksessa oleville lapsille, 1-ja 2-luokkalaisille ja 3-9 lk:n erityisopetuspäätöksen saaneille. Sivukylillä vanhempia lapsia otetaan mukaan, niin paljon kuin ryhmään mahtuu. Kerhoihin haetaan helmi-huhtikuun aikana Wilman kautta tai kerhoista ja netistä: www.eurajoki.fi, saatavilla lomakkeilla. Palautus huhtikuun loppuun mennessä kerhoihin.

Toiminnan tavoitteet

  • Tarjota lapselle turvallinen kasvuympäristö ennen ja jälkeen koulupäivän
  • Tukea lapsen kokonaisvaltaista kasvua ja kehitystä
  • Tukea kodin ja koulun kasvatustyötä
  • Ehkäistä syrjäytymistä
  • Tarjota malleja liikuntaan, käden- ja ilmaisu- taitoihin ja arkielämän sosiaalisiin taitoihin
  • Taata huoltajille työ- ja opiskelurauha

Koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminnan toimintasuunnitelma 2025-2026 (pdf)

Aamu- ja iltapäivätoiminnan palautekyselykooste 2025

Toiminnan sisältö

  • Ohjatut toimintatuokiot (yhteispelit, kädentaidot, musiikki, liikunta ym.)
  • Retket lähimaastoon
  • Vapaa leikki( yksin, yhdessä kavereiden tai ohjaajien kanssa)
  • Ulkoilu
  • Lepohetket
  • Läksyjenteko mahdollisuus
  • Aamu- ja /tai välipala
  • Yhteistyö vanhempien ja koulun kanssa

Toimintaan haetaan erikseen lukuvuosittain (kohdasta varhaiskasvatuksen ja koulutoimen lomakkeet).

Lomakkeista löytyy myös muutosilmoituslomake.

Toimintamaksut ja -ajat

Toimintaa järjestetään koulun toimintapäivinä arkisin. Toiminta-aika muodostuu hoitotarpeiden mukaan, pääasiassa klo 6.30–17.00 välillä.

Aamupäivätoiminta 80 €/kk, iltapäivätoiminta 90 €/kk, aamu- ja iltapäivätoiminta 170 €/kk.

Jos lapsi on sekä aamu- että iltapäiväkerhossa, mutta hoidon tarve on alle 65 tuntia kuukaudessa, maksu on 90 €/kk.
Huoltajilla on velvollisuus laskea viikoittainen/kuukausittainen kyseiset tuntimäärät ilmoittamaansa hoitoaikalistaan.

Lisäaikahinnat: puoli päivää 5 €, koko päivä 10 €

Maksu peritään jokaiselta sellaiselta kuukaudelta, jona lapsi osallistuu aamu- ja iltapäivätoimintaan. Mikäli hoitotarve muuttuu pysyvästi niin, että se vaikuttaa laskutukseen tai kerhopaikka irtisanotaan kesken kauden, on huoltajien velvollisuus ilmoittaa muutoksesta välittömästi kerholle tai vastaavalle ohjaajalle kirjallisesti MAKSUMUUTOS-lomakkeella. Mikäli näin ei tapahdu, maksua ei hyvitetä jälkikäteen. Maksumuutos oikaistaan seuraavan kuukauden alusta. Kesäkuussa ja elokuussa maksu peritään toimintapäivien mukaan.

Mikäli kunta pystyy syystä tai toisesta tarjoamaan aamu- ja iltapäivätoimintaa enintään 10 päivänä kuukaudessa, peritään vain puolet maksusta

Mikäli lapsi on sairautensa vuoksi pois aamu- ja iltapäivähoidosta vähintään 11 päivää kalenterikuukaudessa, peritään puolet kuukausimaksusta, ja jos sairaudesta aiheutuva poissaolo kestää koko kalenterikuukauden, ei maksua peritä lainkaan.

Jos lapsi ei muusta syystä osallistu toimintaan koko kalenterikuukautena, peritään puolet kuukausimaksusta.

Koulujen lukuvuoden sisällä olevalta loma-ajalta ei myönnetä hyvitystä kuukausimaksuun.

Koska heinäkuussa ei tarjota aamu- ja iltapäivätoimintaa, on esiopetusikäisillä lapsilla tuolloin mahdollisuus tarvittaessa erikseen hakea varhaiskasvatuspaikkaa varhaiskasvatuksen sähköisen asioinnin kautta. Varhaiskasvatuksen osalta peritään huoltajilta tulojen mukainen varhaiskasvatuksen asiakasmaksu. Lain mukaan kouluikäisillä lapsilla tätä subjektiivista oikeutta varhaiskasvatukseen ei ole, mutta välttämätön hoito pyritään järjestämään.

Aamu- ja iltapäivätoimintamaksuun on mahdollista anoa alennusta 50 % sovitusta maksuluokasta. Perusteena käytetään varhaiskasvatuksen asiakasmaksuista annetun lain perhekokoa ja tulorajoja. Maksuvapautus lastensuojelun tukitoimena voidaan myöntää sosiaalityöntekijän kirjallisen lausunnon perusteella määräajaksi. Maksualennusta tai -vapautusta voi hakea aina lukukaudeksi kerrallaan. Kesäkerhoa varten sitä on haettava erikseen. Maksualennusta tai -vapautusta ei myönnetä takautuvasti. Päätöksen maksujen alentamisesta tekee sivistysjohtaja. Lomake löytyy varhaiskasvatuksen ja koulutoimen lomakkeista.

Ulkopaikkakuntalaisten ap/ip-toiminnan toimintapäivämaksu (siv.ltk §67 25.9.2019)

Ulkopaikkakuntalaisten lapsen ap/ip-toiminnan maksu on 16,20 €/ toimintapäivä. Sivistyslautakunta päättää, että jatkossa kulut laskutetaan vieraspaikkakuntalaisten oppilaiden kotikunnilta.

Kerhot (ks. kesäkerhot alempana)

Kiipparin aamu- ja iltapäiväkerho (ent. Kirkonkylän)

n. 65 paikkaa
Keskustan koulu
puh. 044 312 4914
kiippari(at)eurajoki.fi

Lapijoen aamu- ja iltapäiväkerho

n. 20 paikkaa
Lapijoen koulu puh. 044 312 4915
lapijoen.apip(at)eurajoki.fi

Huhdan aamu- ja iltapäiväkerho

12 paikkaa
Huhdan kylätupa puh. 044 312 4917
huhdan.ip(at)eurajoki.fi

Luvian aamu- ja iltapäiväkerho

n. 30 paikkaa
Luvian koulu puh. 044 431 2537
luvian.iippa(at)eurajoki.fi

Kesäkerhot ja välttämätön muu kesähoito

Pienten koululaisten Kesäkerhoa järjestetään sekä Keskustan koululla Kiipparissa  että Luvian yhtenäiskoululla Iipassa 1.6-26.6.2026 ja 3.8.-11.8.2026. Päivittäiset aukioloajat lasten hoitotarpeiden mukaan, n. klo 6.30-17 välillä. Toiminta sisältää leikkejä, pelejä, askartelua, ulkoilua, liikuntaa, retkeilyä lähimaastoon, lukemista ym. ja aamupalan, lounaan, välipalan sekä vakuutuksen.

Ilmoittautumiskaavakkeen ja ohjeet löydät lomakkeista  kohdasta ”Varhaiskasvatuksen ja koulutoimen lomakkeet” .

Lisätietoja

Vastaava ohjaaja

Kirsi Kangas
Puh. 044 312 4276
kirsi.kangas(at)eurajoki.fi

Laskutus

Hanna Elonen
Puh. 044 312 4208
hanna.elonen(at)eurajoki.fi

Ajankohtaista

Go to Top